7 Mart 2016 Pazartesi

AB'den bir kaç milyoncuk mülteciyi geri alacağız?

AB, Türk vatandaşları için vize uygulamasını Haziran sonuna kadar kaldıracak.
Brüksel'deki mülteci zirvesinde Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki görüşmeler sonucunda oluşturulan taslak metne Reuters haber ajansı ulaştı.
Buna göre;
- AB, Yunan adalarından Türkiye'ye gönderilecek her bir Suriyeli için Türkiye'den bir Suriyeli mülteci kabul edecek.
- Türkiye'ye 2018 sonuna kadar Suriyeli mülteciler için 3 milyar euro daha teklif edilecek. (Böylece toplam yardım 6 milyar euro'ya ulaşacak.)
- AB, Schengen Bölgesi'ni ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları için vize uygulamasını Haziran sonuna kadar kaldırmayı teklif edecek.
TÜRKİYE'NİN ÜÇ TALEBİ
Reuters'a konuşan bir AB diplomatı, Türkiye'nin şu ana kadar söz verilen 3 milyar euro yardımdan daha fazlasını, AB üyelik görüşmelerinin hemen hızlandırılmasını ve Türk vatandaşları için Avrupa'ya vizesiz seyahatin bu bahara çekilmesini istediğini belirtmişti.
Diplomat, bunun karşılığında Ankara'nın Türk karasularında durdurulan mültecilere ek olarak, Avrupa'da sığınma hakkı verilmeyen göçmenlerden Suriyeli olmayanları da geri almayı teklif ettiğini söylemişti.
Alıntı

VİZE KALDIRILACAK DEMİYOR? Vizenin KALDIRILMASI TEKLİF EDİLECEK diyor. Tam Avrupa'nın kişiliğine, iki yüzlülüğüne uygun bir cümle. Avrupa Türkiye'nin Ebedi düşmanıdır. Bu asla değişmez/değişmeyecek.
Hadi diyelim ki, AB vizeyi kaldırdı. Olacaklar şunlar!
Vize kalkmış olsa bile sınırda dakikalarca/saatlerce bekletilip, sorguya çekecekler. Yani zaman ve para kaybı yine var. AB'deki bütün mülteciler yollandıktan sonra!! Geri gelmemeleri için tekrar vize koyacaklar. Bu kadar basit ve net.
Olay da beni harbi gülme krizine sokan vize değil. (Milletin cebinde ekmek parası yok. Vize kalksa ne olacak sanki?) Öbür gülme krizine sokan enayilik ve cahilliğimiz.
Haziran'da vizenin kalktığını varsayarak bir deneyelim bakalım. Gezmek, görmek için vize alalım:)
Yine aynı tas aynı hamam devam.
Tapu var mı?
Banka da kaç paran var?
İşin iyi mi? vs......
Ama donsuz gelen Romanyalı, Slovakyalı, Bulgarı, Rusunu vs...... vize sormadan kabul ederler. Güney Amerika ülkeleri bile vizesiz giriyor. Brezilyalı, Meksikalı vs. Avrupa'yı gezerken! Bizim o kadar değerimiz yok mu?
AB maddeleri içinde var olan bir madde, niye ön plana çıkıyor?
Alman ve Avrupa medyasında bambaşka şeyler yazıyor! Vize kalkmıyor ama belki kolaylaştırılacak yazıyor. Ayrıca görüşmelerin daha uzayacağı veya uzatmalara gidileceği yazıyor! Ağzımıza bir kaşık bal, ülkemize de ne olduğu bilinmeyen milyonlarca mülteci verip yollamışlar. Hükümet, AB'ye vizesiz giren, AB'nin bakamadığı yedi düveli almaya kararlı.
AB Suriyeliler gelmesin diye yüzümüze gülüyor. Yabancı basın, yayın organları
Ülkemiz Hakkı'nda neler söylüyorlar. Türkiye karşıtı propagandalar var. Avrupa'yı dolaşsak ne olacak? Ülkenizi mi yiyeceğiz? Gezip, dolaşıp evimize geri döneceğiz. Ama onlar vize olmayınca oralara yerleşip, çalışmak vs. gibi yalan yanlış haberler yapıyorlar. Okuyun veya seğredin lütfen. Fark etmez X bir gazeteyi translate kullanarak okuyun ve hakkımızda yazılanlar ve gerçek düşüncelerini öğrenin.
Herkesin işi gücü var. Millet Avrupa'ya hücum mu edecek? Zaten yalnızca TURİST VİZESİNİ kolaylaştıracaklar. Gezmek, dolaşmak için. Buna İngiltere dahil değil. 6 Aydan fazla kalmak mümkün değil. Yerleşmek ve çalışmak daha yazmak bile içimden gelmeyen onlarca aptal haber dolu. Akıllı AB medyasında.
Millet bizi salak falan mı sanıyor anlamadım.
Gerçi bıraktığımız imaj TÜRKİYE İLKLER CUMHURİYETİ olarak çok da farklı değil.
Bunların başı böyleyse? Sonundan hayır beklemeyin, vurun Abalıya deyip dalga geçiyorlardır bir de üstüne.
Teşekkürler Yeni Türkiye! Yaşattığın şeyleri umarım bir daha yenilenince yaşatmayacak bir yönetim gelir.
Gelecek yönetimin işi çok ama çok zor olacak? Her şey bitik.
Hangisini düzeletecek? Kırılanları onarırken çatlak sesler çıkacak aradan. Hiç bir şey yapmıyorlar/yapamıyorlar diye.
Belki muhalefette olanlar bu temizliğin yıllar alacağını görüyorlardır! Ondan koltuklarında sessiz, sedasız oturuyorlardır. Kim bilir?
Ben de green cart başvurusu yapayım bariii. Nasıl olsa Yandaşlar ve potansiyel yandaşlardan kıpırdayacak yer ve yapacak iş kalmayacak :(

Türkiye mülteci cenneti haline gelecek/geldi. Avrupalılar artık rahat uyuyacak. Uykuları kaçacak olan Türkler düşünsün diye zevkten dört köşe olmuşlardır.
Dünyadaki Suriyeli veya değil, bütün göçmenleri bize yollayacaklarmış?
Nedir bu?
Bize yetmiyor, bir de asalak mı bakılacak? Tebrikler! AKP destekçileri, şakşakçıları size de bravo!
Kabul etmeye mecbur değiliz.
3+3=6 milyar euro belki oda? Kesinlik kazanmamış bir rakam.
Mültecilerin Avrupa'ya maliyeti teklif edilenin yüzlerce misli kadar.

Artık Avrupa'dan sınır dışı edilen her kaçak göçmeni Türkiye alacak. Niye?
HER GERİ GÖNDERİLEN EĞİTİMSİZ SURİYELİ İÇİN EĞİTİMLİ BİR SURİYELİ.
Yunanistan'daki Arapları da Türkiye'ye yollayacaklarmış. Nerede ülkeyi yönetenler?
YUNAN ADALARINDAN TÜRKİYE’YE. YUNANİSTAN AB'de değil mi?

Bu anlaşma ülkeyi batırır. Biz bu vatan için canlar verdik. Hala da veriyoruz.
Ülkeye saygınız, sevginiz yoksa bile 21.yy da sizin yüzünüzden şehit olan insanlara ve ailelerine saygınız olsun. Şehit olmalarına sebep olan adamlarla aynı yerde yaşayacak, üstüne üstlük besleyeceğiz.
Bir milyon mülteci gidince AB'ye neden hopladılar ayağa zannediyorsunuz?
Ağızlar kulaklarda poz vermekle olmuyor bu işler! 28 ülke birden hoplayıp, zıplayıp bağırmaya, ağlamaya başladı.
Bunca yıldır AB üyesi olalım diye yırttık kendimizi. Yok şu açığınız var, şu gediğiniz var. Bir türlü kabul ettiremediler.
Ne oldu da! bir anda kabul ettiler! Eyyyy!!
Açıklarımızı, gediklerimizi daha kapatmadan? Daha fazlalaştırmışken üstelik?
Kolay mı milyonlarca yeni mültecinin masraf ve dertleriyle baş etmek.
Her bir mültecinin istihdam bedeli tahmini yüz-yüzelli bin Euro civarında. Böyle bir kaynağımız olsa? Önce kendi işsizlerimize istihdam sağlanır. Değil mi?
Suriyeli ve Türk. Ve kimbilir daha nereliler? Bir arada nasıl yaşarız? Misafirlik başka bir şey, evimize yerleşmeleri başka.
Tabii bu sözlerim TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ EVİ GİBİ GÖRENLERİ BAĞLAR. GÖRMEYENLER SAYESİN DE BU GÜNLERE GELDİK.

HÜLYA ÇAKICI