30 Mayıs 2016 Pazartesi

Dikkat! İşsiz Kalabilirsiniz!


Mesleki Yeterlilik Belgesinde süre uzadı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, 40 meslek için dün sona eren belgesiz çalışma süresi 31 Aralık 2016’ya uzatıldı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca inşaat, enerji, otomotiv ve metal sektörlerinde toplam 40 meslek için dün sona eren belgesiz çalışma süresinin 31 Aralık 2016’ya kadar uzatılması için kanun değişikliği hazırlanarak Başbakanlığa gönderildi.
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mutlaka Mesleki Yeterlilik Belgesi olması gerektiğini belirterek, "26 Mayıs 2016'dan itibaren 40 meslekte belgesi olmayanlar çalışamayacak" dedi. Süre uzatılıp 31 Aralık 2016'ya ertelendi.
Söz konusu tarih itibarıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekler şöyle:
Ahşap Kalıpçı
Alçı Levha Uygulayıcısı
Alçı Sıva Uygulayıcısı
Alüminyum Kaynakçısı
Bacacı (Seviye 3)
Bacacı (Seviye 4)
Betonarme Demircisi
Betoncu
Çelik Kaynakçısı
Direnç Kaynak Ayarcısı
Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli
Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı
Doğal Gaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli
Doğal Gaz işletme Bakım Operatörü
Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye 3)
Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı (Seviye 4)
Duvarcı
Endüstriyel Boru Montajcısı
Hidrolik Pnömatikçi (Seviye 4)
Hidrolik Pnömatikçi (Seviye 5)
Isı Yalıtımcısı
Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli
İnşaat Boyacısı
İskele Kurulum Elemanı
Kaynak Operatörü
Makine Bakımcı (Seviye 3)
Makine Bakımcı (Seviye 4)
Makine Bakımcı (Seviye 5)
Otomotiv Elektromekanikçisi
Otomotiv Mekanikçisi
Otomotiv Montajcısı
Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı
Panel Kalıpçı
Plastik Kaynakçısı
Seramik Karo Kaplamacısı
Ses Yalıtımcısı
Sıvacı
Su Yalıtımcısı
Tünel Kalıpçısı
Yangın Yalıtımcısı

Bu mesleklerdeki sertifikalar boşuna alınmış durumda. Çünkü artık YETERLİLİK BELGESİ gerekiyor.
Kamu ihale kurumu içmimarların diplomalarını neden kabul etmiyor. Binlerce tadilat, onarım ihalesi yapılıyor ve içmimarların diplomaları işbitirim belgesi olarak kabul edilmiyor. Ayrıca onarım ve tadilat işleri içmimarların çalışma alanlarıdır. Uzman olmadan ihaleler yapılıyor. Uygunsuz ölçümler ve malzeme seçimleri ile ucu başı belli olmayan ibareler kullanarak İhale şartnameleri hazırlanıyor. Uygunsuz imalatlar yapılıyor.

Ulusun bağımsızlığını yine ulusun kesin kararı ve direnişi kurtaracaktır. Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan halkını esir eden içerideki cephenin suskunluğudur. (Mustafa Kemal Atatürk)

Sermaye (Sermaye veya kapital; Ekonomi Bilimin de mal üretmek için kullanılan makine, fabrika gibi fiziksel araçlardır.) bu denli arsızlaşıyorken ve arsızlaşmaya da devam ederken toplumlar boş mu duruyor. 2008 krizi dünya ekonomisinin %60'şını elinde bulunduran ülkesinde patladı. ABD tam o sırada başkanını değiştirdi ve başkan da uluslararası toplantılara katılıyordu. Bulunulan çözüm ABD merkez bankasının doları topla ekonomi birleşmesine bağlandı. Bir kaç kişiye suç yüklendi. Kapitalizm sermaye yoğunlaşmasını denetim altına alabilseydi üç beş yöneticiye günahlarını yıkamazlardı. Keynesyen'in (John Maynard Keynes'in görüşlerini destekleyen ekonomistlere verilen ad) Devlet yatırımlarıyla yaptığını piyasaya para sürerek ve toplayarak yapmaya çalıştılar. Genelde yönetici dendiğinde özel sektör gösteriliyor. Bunun altına baktığımız da da devlet karşımıza çıkıyor. Yöneticilerden kast edilen bu. Sermaye denetlenmek istemiyor ve birilerinin kendisini denetlemesini bekliyor.

HÜLYA ÇAKICI