18 Haziran 2016 Cumartesi

KESİN KAZANÇLI YENİ BİR İŞ KOLU AÇILIYOR


İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmaya dair hükümlerinin 50’den az işçi çalıştıran AZ TEHLİKELİ işyerlerinde uygulanmasına 1 Temmuz’da başlanacak. Kanun diyor ki, isterseniz bir kişi çalıştırın yine de bu yükümlülükleri yerine getireceksiniz. Yani bakkal da olsanız, tek kişilik tuhafiye dükkanınız da olsa işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlığı hizmeti satın almak zorundasınız. Ama Kanun küçük işyerlerine iş güvenliği ve işyeri hekimi istihdam etmek yerine, HİZMET SATIN ALMAALMA hakkı tanınıyor. Fikrimce bu hak tanınmasa kanunun uygulanabilir olması mümkün değil. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen apartman, site, bakkal, ofisler vs. dahil AZ TEHLİKELİ İŞ YERİ olarak tanımlanan her yer için ağır cezalar geliyor. Yani risk değerlendirmesi yaptırmayanlara 5 bin 859 TL, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirmeyene 13 bin 22 lira olmak üzere aylık 18 bin 881 lira para cezası söz konusu.

Eczacıbaşı Grubu’nun 2013’te bu alan da hizmet vermek amacıyla kurulmuş bir şirketi var. Eczacıbaşı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB). Önceleri grup şirketlerine hizmet vermeye başlayan şirket daha sonra tüm Türkiye’de hizmet vermeye başlamış. Eczacıbaşı OSGB şu anda bu alanda en organize olan şirket. 81 ilde 20 şube ile hizmet veriyor. 1 Temmuz sonrası için Şirketleri tam bir kaos bekliyor. Çünkü Aktif SGK’lı sayısı 22 milyon -+ kadar. Bu da 20 bin civarında işyeri hekimi, 30 bin civarında iş güvenliği uzmanı demek. Türkiye’de 120 bin hekimimiz var, 85 bini kamuda çalışıyor. İşyeri hekimliği sertifikasına sahip olduğunu var saydığımız durum da bile kamuda olmayan 35-40 bin hekimle bu hizmeti Türkiye’de vermek mümkün değil. Taleple arzı karşılamak şu anda mümkün görünmüyor.

Sistemin denetleme sürecinde Çalışma Bakanlığı kendi oluşturduğu bir yazılımla tüm kuruluşları uzaktan izleyebiliyor. Bu hizmetin alınıp alınmadığını görmek için gidip denetim yapması gerekmiyor. SGK sicilleri aracılığıyla o hizmet alınmış mı sistem de görülebiliyor. Yani sıra bana gelmez diye bir rahatlık söz konusu değil.

Şirketleşme, yeni iş pastası, yeni bir iş pazarı gözü ile bakarsak çok konuşulmuyor ama potansiyeli çok büyük yeni bir iş alanı yaratmış. Eczacıbaşının ölçeği büyük. Ama küçük şirketler de var bu alana giren. Onlarla görüşen yabancı şirketler de var. Çünkü potansiyeli çok büyük bir pazardan bahsediyoruz. Bu pazardan herkes pay kapmak isteyecektir. Yeni bir iş alanı arayıp, para kazanmak ve şirket kurmak isteyenler için yeni ve büyük bir pazar.

HÜLYA ÇAKICI