19 Ekim 2016 Çarşamba

Flemenk Atasözleri


Hollandalı ressam Pieter Bruegel'in  "Flemenk Atasözleri"  isimli tablosunda 100'den fazla atasözünü bir tabloda toplamış..

Tabloda 120 atasözü veya deyim  100  farklı sahnede (resimde) tanımlanmıştır. Bu atasözü ve deyimlerin  resim içinde birbirleriyle bir bütünlüğü olmamakla birlikte resmin tümüne bakıldığında bütünlüğü bozan bir aykırılık görülmemektedir. Resim Bruegel’in diğer eserlerindeki gibi sanki bir flaman köyündeki yaşamı anlatır gibidir.

Bugün halen kullanılmakta olan "dalgaya karşı yüzmek", "büyük balık küçük balığı yer", "kafasını tuğla duvara vurmak", "dişine kadar silahlanmak" gibi atasözleri bulunur. "Çatısını turtalarla kaplatmak" gibi bazı deyimler ise günlük kullanımdan çıkmıştır.

Tablonun özgün ismi olan Mavi Pelerin, tablonun ortasında karısı tarafından mavi bir pelerin giydirilen adamdan kaynaklanır. Burada, eşini aldatan kadınlar için kullanılan kocasına mavi pelerin giydirmek deyimi betimlenmektedir...

Tablodaki diğer atasözleri ve deyimlerde ise insanlığın ahmaklığı gösterilir: Bir adam danasının içine düşüp öldüğü çukuru, iş işten geçtikten sonra doldurmaya çalışır; mavi pelerinli adamın hemen üstündeki bir başkası günlerini sepette taşır (zamanını boşuna harcar). Bazı figürler iki farklı deyimi çağrıştırır. Örneğin tablonun alt sol kısmında yan yana oturan iki adamdan biri koyun, diğeri domuz kırkar. Bu figür, bir kişinin diğerine göre daha avantajlı durumda olduğunu anlatan "biri koyun kırkar, diğeri domuz" deyimini betimlediği gibi, "elindeki imkânları gereğinden fazla zorlama" anlamındaki "hayvanları kırkın ama derilerini yüzmeyin" deyimini de anlatıyor olabilir..

Hemen sağda masanın altında kafasını tutan ve lapasını döktüğü için endişeli görünen birisini görüyoruz. Gidenin arkasından ağlanmaz.O kişi biliyor ki lapayı geri kaba koyamayacak.
Bunca ata sözüne rağmen halen yaptığımız şeyler bunlar biliyoruzki aptalca ve faydasız şeyler ama yinede yapıyoruz. Bu resimde dolaşırken sözel olan şeyleri görsel olarak görmek gayet keyifli. Tüm resimler çocuk kitabı gibi bir manzara yaratıyor ve bu manzarada keşfettiklerimiz kendimizle dalga geçerek eğlenmemizi sağlıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder