4 Ekim 2016 Salı

İŞİD'in kurucusu ABD midir?


Trump, 'DAEŞ'in kurucusu Obama ve Clinton'dır. Obama IŞİD'in kurucusu, yardımcı kurucusu da Hillary'dir' demiş.

Bunu Trump söyleyene kadar kimse bilmiyor muymuş peki?
Obama'nın yada Clinton'ın arkasında yani perdenin arkasında çok daha farklı yönetmenler var. Yıllardan beri tıkır tıkır işleyen bir plan mevcut ve kim gelirse gelsin bu plana hizmet edecektir. Bunu da tüm dünya biliyor. Eğer ki, güzel bir dünya isteyip, bankalarla ters düşen bir lider gelirse sonunun Kennedy ve Lincoln gibi biteceğini bildiği içinde herkes çıkarına ve ekmeğine bakıyor. Trump'da onlardan birisi sadece.

Obama'da, mizacımız Bush'dan farklı olabilir ama çıkarlarımız aynı demişti. Yüzler değişebilir ama amaçlar hep aynı. ABD'deki sistem ve devam eden politikalar sabittir. Şimdiki Ortadoğu planlarının asıl mimarı çöl kraliçesi diye bilinen Gertrude Belli'dir. Bunlar 100 yıllık planlardır. Yeni bir kişi gelse bile o politikalar değişmez. Çünkü kendi devletlerinin çıkarlarını koruma adına adım atıyorlar. Onların çıkarı, bizim çıkarımız değil diye kızamayız bizler. Kendi ülkemiz de mevki sahibi olup bunlara kukla olunmasına kızabiliriz ancak. Yani bunlar hep Amerika'nın oyunu klişesi doğrudur ama yersizdir. Oyun da piyon olmayın bu kadar basit. Trump'un sözleri şimdiye kadar defalarca kanıtlandı. Yani artık İŞİD'in kurucusu ABD midir? diye konuşmakta, sormakta gereksiz.

Ayrıca Trump iktidara gelmek için her türlü pazarlama yöntemlerini, tekniklerini uygulayacaktır. Emlak satış tekniklerini de siyasette uyguluyor manipülasyonlara sert başladığına göre. Siyaset enteresan bir şey. Obama ve Clinton, Trump'tan daha tehlikeli değiller ve gün gelir Trump diğerlerini aratabilir. O yüzden siyasetçilere de, politikacılara da fazla inanmamak, güvenmemek gerek. Türkiye'de olduğu gibi Amerika'da da dürüst ve idealist siyaset yapılması zor. Ruhunu kapitalizme satmayan ve büyük patronların oyuncağı olmayan bir insanın siyasette hiç şansı yok. Trump "ben zaten zenginim, kimsenin parasına ihtiyacım yok" diyor. Ama zaten Trump'ın meslek hayatı başlı başına üçkağıtçılığın manifestosu.

HÜLYA ÇAKICI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder