21 Kasım 2016 Pazartesi

Annen ve sen


Herkes sizi Çünkülerle severken, Anne Rağmenlerle sever

Annen ve sen
Dokuz ay boyunca seni karnında işte bu şekilde taşıdı. Mide bulantısı çekti ve sürekli kendisini hasta hissetti.
Ayakları şişti, vücudu ödem yaptı, derisi gerildi. Sen karnındayken en basit işlere bile nefesi yetmez haldeydi. Çünkü nefesini seninle paylaşıyordu. Örneğin merdiven çıkmak için çok çaba sarfetti. Ayakkabılarını bağlamak gibi basit bir iş için bile çabalamak zorundaydı.
Sen onu tekmelerken ve içinde kıvrılırken o çok geceyi uykusuz ve ağrılı geçirdi.
Doğumun ise tarifi imkansız bir acı çekmesine yol açtı. Sana sahip olmaktan başka hiç bir amaç için bu acıya değmezdi.
O senin dadın, hizmetçin, hammalın, öğretmenin, şoförün, aşçın, temizlikçin, hastabakıcın, en büyük hayranın, en sadık dostun, en yakın arkadaşın. Seni hissettiği andan itibaren sadece senin için yaşadı ve kendini ikinci plana attı. Sen yedikçe doydu, sen uyudukça dinlendi. Senin için savaştı, savaşıyor ve hep savaşacak.
Senin için umut etti. Sana dair hayaller kurdu, senin adına üzüldü, sevindi, kızdı ve bunların hepsini karşılıksız yaptı.
Çevrende annesini kaybetmiş hatta hiç görememiş insanlar var. Bu birgün senin de başına gelecek, olmasa keşke ama yaşanacak. O'na teşekkür etmek için yeterli zamanı bulamayabilirsin.
Lütfen her fırsatta O'na kendini değerli hissettir, bunu hala yapabildiğin için de kendini şanslı hisset.
Dünya da öğretiIen biIgiIerin hiçbiri bize bir Annenin bakışının, bir keIimesinin verdiği şeyi öğretemez. Anne için en değerli şey evlat sahibi olmak ve evlatlarıyla bir arada yaşamaktır. Unutmayalım ki cennet annelerin ayakları altındadır. Yaşarken kıymetlerini bilelim sonra çok geç olabilir. Anne arkandaki dağ. Aldığın nefes. Gidince önce arkandaki dağ yıkılır. Sonra alınan nefes kesilir. Her şeyi en güzel yaşatan, hissettiren, varlığına şükrettiren arkadaş ve dostan öte dünyadaki en değerli insandır anne. Evladını çıkarsızca seven ve ne olursa olsun, evladı ne yaparsa yapsın onu hep koruyan, kol kanat geren tarifsiz, benzersiz sonsuzluk derecesinde varlıktır. Kuzey rüzgarı da esse, kopsa da fırtına, sığınacağın tek limandır anne.
Annenin yeri hiç bir zaman, hiç bir şeyle doldurulamaz. Anne yüreği dibinde daima af buIunan bir uçurumdur.
Özlemi tarif edilmeyen, sevgisi anlatılmayan varlıkların en şefkatlisi annedir. Allah evlatları annelerine, anneleri de evlatlarına bağışlasın. Bütün Anneler özeldir.
Bizi koşulsuz şartsız seven tek varlık annedir. Herkes sizi Çünkülerle severken, Anne Rağmenlerle sever.

HÜLYA ÇAKICI 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder