18 Kasım 2016 Cuma

KİŞİLİĞİNİZİ ELE VEREN RENKLER...


Renk, ışığın değişik dalga boylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Algı sonucunda gördüğümüz renkler ise ruh halimizi etkiler. Sadece ruh halimizi etkilemekle kalmayıp insan sağlığı ve enerjisi üzerinde de büyük etkiye sahiptir. Ruh ve sinir hastalıkları başta olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca pazarlama ekonomi ve siyaset gibi alanlarda da renklerin insan üzerindeki etkilerinden yararlanılmaktadır. Sözün kısası, renkler hayatın her yerindedir.

Kırmızı,
kendinizi daha enerjik ve harekete hazır hissetmenizi sağlar. Canlandırıcı etkisi vardır. Motivasyonu, enerji, coşku ve yaşama sevincini, sıcaklık ve aşk duygularını, kan basıncını ve vücut ısısını harekete geçirir. Tansiyonu ve kan akışını hızlandırır Ayrıca iştah açar. Heyecanı ve hareketi sevenler genelde kırmızı rengini seçerler.

Turuncu,
Kırmızı kadar olmasa da enerji ve heyecan veren bir renktir turuncu. Yorgunluğu giderme özelliği vardır.Turuncu rengi seven insanlar genelde cesur ve maceracı bir kişiliğe sahip olmalarının yanı sıra gülmeyi ve güldürmeyi severler. Aynı zamanda turuncu diyalog ve mizah yeteneğini arttırır.

Sarı
Entelektüel kişiliğe sahip insanların rengi olan sarı rengi yönetmeye ve hükmetmeye olan ilgiyi gösterir. Akıl ve zeka rengidir. Ayrıca güneşin rengi olduğu için insanlara pozitif duygular aşılar. Dikkat çekme özelliği üst seviyededir.

Yeşil,
dinlendiren ve huzur veren özelliğe sahiptir. Dengenin uyumun ve aynı zamanda güvenin rengidir. Giysilerde yeşil kullanımı örf ve adetlere bağlılığı gösterir. Yeşile ilgisi olanların kalbi ve duygu yüzeyleri yüksek olur.

Turkuaz,
dikkatlerin size yönelmesini sağlar. Genellikle insanlara açık bir iç dünyanız olduğunu ifade eder. Bu renkten hoşlananların duygu ve düşüncelerinin saf ve açık olduğu görülür. Giysilerinizde turkuazı kullanırsanız genç ve dinamik kalırsınız.

Lacivert,
düzenin, uyumun, ruhsallığın ve başarının rengidir. Bu rengin insanları sadelikten hoşlanırlar. Sakin ve dingin olma duygularını pekiştirir ve ciddiyet verir. Giysileriniz de laciverde ağırlık verirseniz, sadık, dürüst, araştırıcı ve başarılı birisiniz demektir.

Mor,
Ruhsal dünyanın rengi olan mor; asilliği, dengeyi, kendine güveni ve dinlendirici duyguları harekete geçirir. Yaratıcı ve ruhsal özellikler taşıdığından ilahidir ve sanatın rengidir.

Mavi,
Denizin ve gökyüzünün rengi olan mavinin sakinleştirici ve insana huzur veren bir etkisi vardır. Bu nedenle yatak odaları ve banyolarda genellikle bu renk kullanılır. Ayrıca mavi, dürüstlük ve ruhsallıkla da ilişkilidir. İş görüşmelerinde mavi giymek, sadakat hissi uyandırır. Ağırlık çalışanların, mavi renkteki salonlarda daha yüksek ağırlıklar kaldırdığı bilimsel olarak gözlemlenmiştir.

Siyah,
Güç ve bireyselliğin rengi olan siyah; tutku, hırs, inat ve muhalefet duygularında etkindir. Konsantrasyonu ve özgüveni arttırmakta yardımcı olur. Siyah renk canlılığın ve diğer renklerin reddini ve aynı zamanda kişiliğin karanlık yönlerini ifade eder.

Beyaz,
temizliğin, saflığın ve masumiyetin ifadesidir. Güven hissi verir. Tarafsızlığın ya da teslimiyetçiliğin rengidir.

Kahverengi,
insanlarda düzen duygusunu ve serbest duyguları harekete geçirir. Toplum içinde rahatlık ve güven verir. Kırmızı ve siyah renklerinden elde edildiği için her iki rengin özelliklerini taşır. İnsanlar bu rengin pozitif etkisiyle gerçekçi bir kişilik geliştirebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder