21 Kasım 2016 Pazartesi

Öğrendim!


Kendinle barışık, kendinle baş başa yaşamayı öğrenmek gerek, ben öğrendim. Duyguları öldürmeyin gün gelir sis kalkar, bulutlar dağılır, güneş parlayan yüzüyle yeniden çıkar ortaya, yaşamak güzel şeymiş dersiniz.

İnsanları ne kadar düşünürsem düşüneyim, beni o kadar düşünmediklerini öğrendim.
Her ne kadar çok seversem ve kal dersem ardına bile bakmadan gidebileceğini öğrendim.
Dilin karşısındaki gözlere söyleyemediği sözleri, parmakların kolaylıkla yazabildiğini öğrendim.
En fazla önemsediğim kişilerin benden
hep uzaklaştıklarını öğrendim.
İyi insan olmanın hep iyi sonuçlar getirmemekte olduğunu öğrendim.
Ve kalbim ne kadar kırılmış olursa olsun, dünyanın benim acılarımdan dolayı durmadığını öğrendim...

Bağlılıklardan ve bağımlılıklardan kurtulduğumuz gün, işte o gün yaşamın tadı da başlayacak. Ufacık şeylere bile kızar olduk ama hayatlarımızı harcamak gibi büyük meseleleri de fark edemez olduk. Çünkü bir insana dengesini kaybettirip sonra ondan normal davranmasını kimse bekleyemez.

Bir insanın yapısında iyilik varsa her zaman işini gücünü bırakıp koşar yardıma. Bu kişilik meselesi, merhamet duygusudur ve her insan da vardır ama kimisinde az, kimisinde de herkese yetecek kadar vardır. Umursamazlıkların hep bir bahanesi olur, kim ne yaparsa yine kendisine yapar ve zamanı gelince silinir gider. Hepimizi bir Allah bilir, bir de kendi vicdanı. Bir kişinin gerçek karekterini ortaya çıkarmak için ona güç vereceksiniz. Çünkü şayet kişinin içinde kötülük yapma arzusu var ve bunu yapabilecek güce sahip değilse kendisinin iyi olduğundan dem vurur. Eline fırsat geçtiğinde yani pençeleri olduğunda ise ondan zalimi yoktur. Böyleleri zayıftır, olmak istedikleri yerle durdukları yer farklıdır. Saf kötülük, çaresizce iyi olmaya zorlanmış olan şeylerin toplamıdır. Bir insan kötülük yapmadığı için iyi insan olmaz, iyi olmak için kötü olmamak yetmez gayret gerekir. İyilik bir karekter meselesidir, ne yaparsanız yapın iyiliği atamazsınız içinizden.

Unutmayın! yenilen büyük kazıklar verilen küçük tavizlerden başlar. Tüm yollarımız iyi insanlara çıksın...

HÜLYA ÇAKICI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder