30 Kasım 2016 Çarşamba

Sevginin açamayacağı kapı yoktur!

Kıymet bilmek kaybedince arkasından ağlamak değil, yanındayken sımsıkı sarılmaktır. (Hz. Mevlana)
Kafalar arasındaki mesafe kısa ise dinleyenin sözlere bile ihtiyacı yoktur, karşısındakinin yüreğini duyar. Eğer bu mesafe fazlaysa hiçbir sözün gücü ona ulaşmaya yetmez. Ne istediğini bilmeyen insanoğlu doyumsuzluğunu aşka da bulaştırıyor. Senin olana sahip çıkmazsan senin olana sahip çıkarlar sana da kaybettiklerini izlemek kalır. Çok mükemmeliyetçi olmak bazen gerçeklerin ucunu kaçırmak gibidir. Bu yüzden de aradığımız gibi birisini bulamayabiliriz. Nasıl ben mükemmel değilsem başkaları da mükemmel değil. Karşımızdaki insanı hatalarıyla kabul etmediğimiz sürece mutlu olmak mümkün değil.
Nesimi'ye sormuşlar yarin ile hoş musun? Hoş olayım, olmayayım, o yar benim kime ne? Dil ile sevmek ayrı, kalben sevmek ayrı. İnsanın yürek gözü sevgiyi tanır, sözlerin içi boş ise yürek orada bunalır. Dikensiz gül olur mu? Gülü dikeniyle seveceksin ki kıymeti olsun. Evlilik zor ve meşakkatli bir kurumdur. Sen dünyanın en olgun, en mükemmel insanı bile olsan eşin evliliğe uygun biri değilse yine de yürümez. Kesinlikle iyi tanıyıp, ölçüp biçip öyle evlilik yapmak lazım. Hele ki çocuk için hiç acele etmemek, ortalık boşanmış insan ve terk edilmiş çocuk kaynıyor.
En güzel sevgi sevenindir, sevilenindir, sahip olanındır, sevgisi için ilgisini, zamanını, saygısını gösterenindir.
Hayatı seviyorsanız zamanınızı boşa geçirmeyin. Çünkü zaman hayatın ta kendisidir. Yaşanan bir sorun varsa konuşun, konuşurken de her iki tarafta karşı tarafın yerine koysun kendisini, yalan söylemeyin, çirkin sözler kullanmayın. Paylaşmayı sevin. İnsan bazen yalnız kalmak isteyebilir ama birbirinizi kırmadan, birbirinizin elini hiç bırakmadan.
İnsanın ihtiyaç duyulmaya gereksinimi var. Birine bakılmadığı takdirde o ölmeye başlar. Kişi biri için önemli olduğunu hissedemezse yaşamı da tümüyle önemsizleşir. Bunun için en büyük terapi sevgidir. Dünyanın terapiye ihtiyacı var çünkü dünyada sevgi eksik. Sevgi her şeye yeter. Sarılma dediğimiz şey sevginin sıcaklığın, umursamanın işaretidir, bu sıcaklığın hissi bile içindeki bir çok hastalığın erimesine, buz gibi soğuk bir egonun çözülmesine yardımcı olur. 
HÜLYA ÇAKICI 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder