11 Aralık 2016 Pazar

Bunları Biliyor Musunuz?


İbn Sina (hekim), Biruni (astronom), İbn Miskeveyh (filozof), İbn Tayyib (filozof) ve Ebu Nasr Mansur (matematikçi); Harezm hükümdarı Harezmşah Ali bin Memun'un sarayında aynı dönemde öğrencilere hocalık yapmışlardır. (Alıntı / Tarih-i Kadim)
O öğrencilerden biri olsam dünyayı yörüngeden çıkarırdım o nasıl okulmuş, mükemmel ötesi. Kafir diyorlar bir de ve daha da kötüsü bunu diyen cahiller ve onun gibiler, epeyce de muhatap buluyor ve iltifat görüyorlar.

İngilterenin Cambridge şehrinde bir laboratuvarda bugüne dek hiç görmediğiniz bir şeyi görebilirsiniz: bir petri kabında büyüyen minik insan beyinleri.
Bu da bir şey mi? Biz de öyle beyinler var ki, insan vücudunda bile büyüyemiyorlar.

Sığırcık kuşları, kışın sürü halinde uçarlar ve kış geldiğinde dağlardan şehirlere inerler çünkü kışın yaklaştığını bilirler. Havalar soğudu insanların olmayan merhametlerine sığınıyorlar. Kar kuzeyden güneye indikçe onlar da iner kiminin tahıl tarlalarındaki anız temizliği kiminin yağlı zeytinleri temizlenir. Yönetici kuş nereye düdük çalarsa oraya hızla dönerler o kuş bilgedir. Kainat boş değildir. Dağda en erişilmez yerlerde yetişen ağaçları Sığırcık kuşlarının taşıdığı çekirdeklerden yetiştiğini herkes bilir. Sığırcıklar aç ve yorgun gelirler yemlemek gerekir. Bu kuşların bir özelliği de insanlara çok kolay alışmaları.

Suyun üzerinde durabilmeye "yüzey gerilimi" (surface tension) denmektedir ve suyun üst katmanının esnek bir zar gibi olmasından kaynaklanmaktadır. Bazı böcekler bu sayede suyun üzerinde yürüyebilmekte, suyun üzerine bırakılan bir ataş veya suya düşen kuru bir yaprak su üstünde batmadan durabilmektedir. En yüksek yüzey gerilimine sahip sıvı ise civadır.

HÜLYA ÇAKICI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder