26 Aralık 2016 Pazartesi

Hz. Muhammed ve çocuk sevgisi


Ey çocuk unutma her şey hayal etmekle başlar, orada güneş var diyorsan vardır. Yine güneş doğuyor çocuklar umutlanın. Sistem okullar da çocuklara empati öğretmez, sahte kahramanlarla süslediği hikayelerle savaşları över, ölümleri kutsar. Kendi ırkıyla gurur duymasını ister, ister ki çocuk ötekilerden nefret etsin. Bu şekilde politik çıkarlar uğruna kendini feda edebilecek gönüllü köleler yetiştirir.

Hz. Peygamber engin bir tevazu içinde çocuklarla her fırsatta ilgilenmiş, şakalaşmış, gördüğünde onlara selam vermiş, hal hatırlarını sormuş, hasta olduklarında ziyaretlerine gitmiş, onların kusurlarını da hoş karşılamıştır. Bundan dolayıdır ki, dünyanın en mutlu çocukları onun yaşadığı dönemin çocuklarıdır diyebiliriz belki de.
İşte hayatımızın her alanı için en güzel örnek olan Hz. Peygamber’in Medine sokaklarındaki miniklerden Zeyd'le olan hatırası: Zeyd 3 yada 5 yaşlarında idi. Zeyd’in çok bağlandığı ve sevdiği adını Umeyr koyduğu küçük bir kuşu vardı. Hz. Peygamber Zeyd’i her gördüğünde “Umeyr’in babası” anlamında “Ebu Umeyr” diye hitap ederdi ona. Bir gün Zeyd’in kuşu öldü. Onun ölümü Zeyd’i çok üzdü. Kuşun öldüğü günler de Hz. Peygamber Zeyd’in evine gitti. Çocuğun kederli hali, Hz. Peygamber’in merhametli kalbini etkiledi. Onu neşelendirmek istedi. Çocuğun saçlarını okşayarak yanağını öptü. Gülümseyerek: “Ya Ebu Umeyr! Nüğayr (serçe kuşuna benzeyen bir kuş veya bülbül) ne oldu?” dedi. “Hayvanı ne yaptın?..” Zeyd, Hz. Peygamber’in kalbe huzur veren ilgisiyle ferahlamıştı.

Kibirden uzak yüksek uç. Onurlu yüksek uçanlara selam olsun. İnsan - vicdan. İnsanda olması gereken en önemli özellik. Vicdanlı olan insanlar bütün olumlulukları, huzuru, iyilikleri barındırır. Dile kemik, zihne fren, insana vicdan ve insaf şart.

Derinliğin dibine baktıkça acı çekmenin asıl nedeni insanın kendisiyle yüzleşmesidir. Çünkü asıl benlik diplerde boğuluyordur. İnsan acısına bakarken yapılan güzellikleri gönül kapısı kapandığı için göremiyor. Hayat o kadar ağır geliyor ki, dünyanın nasıl döndüğünü bile fark etmiyor.

HÜLYA ÇAKICI 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder