19 Aralık 2016 Pazartesi

Öğretemeyenler vardır...


Ders veren İngilizce biliyor mu acaba? Ülkemizde okullarda ingilizceyi hiç kimse öğrenemiyorsa öğretemeyenler var demektir.
Türkiye’de yabancı dil eğitimi sıfır ve sanki çok iyi yabancı dil eğitimi veriyorlarmış gibi bir de temel de olmamasına rağmen 9. sınıfta (lise bir) ikinci bir dil daha koymuşlar Almanca veya Fransızca.

Diploma almak için okuyor bu nesil. Eğitim sistemi ve eğitmenler bunun üzerine yetiştiriliyor. Eğitim sistemi sınav geçmeye odaklı ve ezbere dayalı. Sadece İngilizce de değil, çoğu konu da kötüyüz. Kendi dilinde okuduğunu bile anlamayan gençler yetiştiren bir eğitim sisteminden ne beklenir. Yabancı dil öğrenmesinden önce iyi bir şekilde matematik, fizik, kimya, felsefe öğrenmesi gerekir ki hayata bilgiyle akılla devam etsin.

100 yıl önce başlayan İngiliz ekolunun bir eseridir bu. Bütün dünya Amerikan İngilizcesi öğrenirken bizim ülkemizde İngilterenin bile kullanmadığı kalıplar ezberletiliyor. Yazılı sınavda yüz alanların yurtdışında sudan çıkmış balık hallerini yaşayarak gördüm ki bende onlardan biriydim. Yurt dışına çıkmak istiyorsanız ingilizce öğrenin okulda veya dışında. Çünkü akıllı insanı yıpratıyor ingilizce bilmemek, sonra öğreniyorsun ama zaman kaybediyorsun. Herkesin derdini anlatacak kadar öğrenmesi gerek. Dünyada geçerli tek dil ingilizce. Her ülkede mutlaka ingilizce konuşan bulunur, ingilizce kolay yaşamdır. Artık bütün herkesin öğrenip, konuşması gerekir ellerindeki teknoloji sayesinde.

HÜLYA ÇAKICI