17 Ocak 2017 Salı

İzliyoruz gözlerimiz kapalı


Biz sesimizin önemini susturulduğumuzda anladık. Türkün aklı sonradan başına gelirmiş. Umarım her şeyimizi kaybetmeden aklımız başımıza gelir. Aslında aklını başına almalarını dilediklerimizin hiçbiri koyun değil, sadece koyun postuna bürünmüş tilki. Hepsinin her şeyden haberi var. Yarın öbür gün kandırıldık diyecekler. Koyunlar, yaşadığı yer için canını ortaya koymaz ahırlarında saklanırlar sadece yemlenmek için, çıkarları için ortaya çıkarlar.

Hiçbir şey tesadüf değildir. Her şey bir şeylerle başlar sonra büyür. Kontrol edilmesi zordur. Aklını kullanan insan her şeyi ve herkesi sorgular. Ama nedense gerçek anlamda aydın bu ülkede yok. Şayet varsa da çok az ki biz onları göremiyoruz.

Televizyonlar bizi anlatmıyor, kitaplar bizi yazmıyor, bizim sorunlarımız, hayatlarımız, çıkmazlarımız yok, kendimizi okuyamıyoruz hiç bir hikayede. Esnafın sıkıntısı anlatılmıyor, mağazadaki satış görevlisinin, müşteri temsilcisinin, santral görevlisinin, bakım elemanının sorunlarını, hastanedeki hemşireyi, hastayı, memuru bilmiyoruz. Bize televizyonlar bölünmez bütünlük saçmalıyor, Türkçeyi güzel kullanmanın fazileti, ünlülerin halleri, evlenmek isteyenlerin gülünçlüğü, ülkenin bölgesel çıkarları, dört şerit otobanları, havalimanlarını, ne olacak memletin hallerini izliyoruz ve düşünüyoruz. Bize ait olmayan ve çoğu kez bizimle ilgisi olmayan olayların taraftarları gibi bunları dert ediniyoruz.

NATO ile derin bir kırılma sürecindeyiz. Kimse ilan etmese de, Suriye'deki yangın cephesi Türkiye'ye genişletildi. Putin gerçekleştireceği müdahalelerin haklı nedenlerini 70. genel birleşimdeki konuşmasında açıklamıştı. Türkiye 2. Dünya Savaşından bu yana en ciddi saldırı tehditi altında. İnsanların acımasızlığından şikayet edenler acımasızlıkta daha ustalar.

Vatan savaşta fakirlerin, barışta zenginlerindir. İlkeler yoksa her şey beklenir, değerler yoksa hiçbir şey beklenmez. Esas olan kendi oyununu kurmaktır. Kurallarını başkalarının belirlediği ve o kuralları istediği zaman değiştirebildiği bir oyunda, kazanmak adına ne yapılırsa yapılsın mağlubiyet kaçınılmazdır. O yüzden boşuna kendimizi kandırmayalım, kuralları önceden ve başkaları tarafından belirlenmiş bugünkü dünya sisteminde Türkiye ne yaparsa yapsın asla kalkınmış bir ülke haline gelemez.

HÜLYA ÇAKICI

http://www.hthayat.com/blog/haber/1044873-izliyoruz-gozlerimiz-kapali-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder