5 Şubat 2017 Pazar

Gün Döner, Devran Döner!


Çark nasıl olsa dönüyor. Ne oldum değil ne olacağım demeli. Güzel ve iyi işler içerisinde bulunmaya daha çok önem vermeli. Gün dönüyor devran dönüyor. Zenginken fakir, fakirken zengin olunuyor. Önemli olan her şart ve durum da adaletli ve merhametli olmak. Merdivenleri çıkarken rastladığınız insanlara, gün gelip merdivenden inerken de rastlayabilirsiniz. Onun için insanlara adil, hak edenlere saygı ve sevgiyle davranmak gerekiyor.

Çok iyi bir insandır dediğiniz insanlar bazen koşullar değiştiğinde, bazen de canları öyle istediğinde öyle davranışlar da bulunurlar ki, dumura uğrarsınız. Acınız geçer ama aldığınız dersi hiç unutmazsınız. Sessiz ve sabırlı insanlar genel de yapılanları asla unutmazlar sadece edep der beklerler. Ama sabırları taştığında da sel olup bütün bendleri yıkarlar. Tıpkı sel gibi her şeyi ve herkesi sürükleyip atarlar. Yada sabretmenin sonucu değiştirmediğini öğrendiğinde, sabrını zorlayanları görmezden gelmeyi öğrenirler. Çünkü bilirler ki, üzenlerin şimdi esamesi okunmuyor hayatlarında ve ne kadar isterseler o kadar varlar.

İnsanlar hayatınızı yargılayarak üzerinizde hakimiyet kurmak, kendi doğrularını size zorla kabul ettirerek kişiliğinizi pasif hale getirmek isterler. Böylece onların gönüllü köleleri olursunuz. Sizi araştırırlar, bir kusurunuzu bulunca sustururum diye düşünürler, bulamazlarsa başka bir yöntem denerler. Bu insanlar hastalıklı beyinlerinde kendilerine biçtikleri başrolde öyle yücedirler ki, diğer insanlar onların ancak oynayıp kenara bırakacakları oyuncakları olabilir. Ama o hasta beyinlerinin onları sürüklediği felaket, sahne perdesini indirdiğinde, gerçeği gördüklerinde ortaya çıkar o zaman da her şey için geç olur.

Kibirli, şımarık ve duygusuz insanlar istedikleri kadar kariyere, paraya vs. sahip olsunlar. Yaydıkları negatif enerji yüzünden ne saygı, ne de sevgiyi hak etmezler. İnsanlara güleryüzlü ve nazik davranmalı belki cahil gibi görünen birisi sizin davranışlarınızı benimseyip, sizi rol modeli alıp kendisini geliştirebilir. O da bir başkasının gelişimine vesile olabilir. O zaman işte insanlık gerçek insanlık olur.

Ya duygusuz olur acı çekmezsin. Yada duygusallığından acı çekip mutsuz olursun. Her şeyi şeffaf olan bir insanın ruhunu görebiliyorsanız, o insanın düşüncelerinin şeffaflığından da emin olursunuz. Bu insanlar kırıldıklarında bile kesmezler. Olumsuz, güvensiz, mutsuz olacağına inadına güzellik. Doğru ile yanlışın ötesinde bir yer var. Seninle orada buluşalım, demiş Mevlana. Ah bir ders asla insanlar. Herkes ben haklıyım diyor. Kimse başkasının sesini duymuyor, kendi bağırtısını duymaktan.

HÜLYA ÇAKICI 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder