22 Mart 2017 Çarşamba

Dünya mizansenimizi seyrediyor!


Daha eğlenceli başka bir ülke var mı? Arkana yaslan ve seyret, ülkede zaytunga gerek yok her gün zaytung. Vatandaşı olmasak eğlenceli olabilirdi ama vatandaşı olunca izlenen oluyoruz. Dünyanın soytarısı olduk iyice. Milyarlarca yıllık evren tarihinde denk geldiğimiz döneme bakın. Ben olup biten bunca absürtlüğe bir anlam vermeye çalıştıkça, hayat gayet rahat bir biçimde bana bu senin seçimindi dır dır etme diyor. Sorulara mantıklı cevap vermeyi seven bir ülke olsaydık zaten eğitimde son sıralarda olmazdık. İddialarında samimi bir çaba içinde olmazsan sınavı kaybedersin. Ve böyle devam ederse kayışlar iyice kopar.

Toplumumuzdaki bizden olana ne yaparsa yapsın destek çıkma kültürü ne kadar daha devam edecek. Ait hissettiğimiz grubun yanlışlarını görmezden gelme hali, değerlerimizi tüketiyor.

Karşısındakilerle beraber yeni ve öznel bir gerçeklik inşa ederek o gerçeklikte birlikte ikna olana demokrat denir. Türkiye'de ise hem ikna olamayan, hem de ikna edemeyenlere demokrat denilir. Demokrasi amaç değil araçtır; kimi için halkının refahı ve mutluluğunun aracı, kimi içinse mutlak iktidarına ulaşmanın aracıdır.

Sorgulamayacaksın! Sorguladın mı dünya düzenine çomak sokmuş oluyorsun. Dünya nüfusunun yüzde doksanı kapitalizmin tutsağı, kalan kısım kapitalizmin kendisidir. Yani kapitalizm insanlığın kaderinde var. Sermayeyi elinde tutan, sömürgeciliğe vitrin değiştirerek devam eden ve ayağa kalkması sürekli engellenen, kaderi kapitalistlerin elinden çizilen orta dünya. Toplumun her hücresine işlemiş ve hep beraber bu çarkı döndürenlerde bizleriz.

Fanatik düşüncelere sahip değilsen zekan seni iyi düşüncelere yöneltecektir. Eğer bir yanlışı düzeltebiliyorsan, düşünceni doğruya yönlendirebiliyorsan, doğruyu, yanlışı ayırt edebiliyorsan beynini ve zekanı kullanabiliyorsundur. Akılla, mantıkla, vicdan birlikteliğiyle, amasız, ancaksız sorgulamakla. Sorulara yüzde doksan doğru cevap verenler dikkatlidir ama dikkatin öneminin azaldığı sorularda kazananı belirleyen faktör zekadır.

Toplumsal gerililiğimizin sorumluları susan aydınlar ve gerçeği anlatmayan, eğip büken insanlardır. Biz bağıracağız ve birileri hiç duymayacak yani hep aynı hikaye. Üzülmekte güç istiyor, üst üste gelirken her şey bir zaman sonra gücün kalmıyor, yalnızca seyrediyorsun olup bitenleri.

HÜLYA ÇAKICI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder