12 Mart 2017 Pazar

Para demek mutluluk demek ()


Şükür diye bir silahımız var. Çok şükür çalışacak bir işimiz var, çok şükür yorulduk ama para kazandık diyebiliyoruz. Ama bir kolay gelsini, tebessümü çok görenler ve sayelerinde para kazandıkları insanlara tiksinircesine bakanlar için henüz bir söz geliştiremedik.

İşçinin patronundan istediği şey (), sömürüsüne mantıksal ve duygusal bir boyut katması. Böylece bu sömürüyü çalışanlarının hayatına fark edemeyecekleri şekilde gömmesi. Yani bizi güleryüzlü, mantıklı gözükecek şekilde öyle bir sömür ki biz bunu fark etmeyelim, üstüne bir de buna şükür edelim. Zaten günümüzde sınırların belirsizleşmesinin bir numaralı nedeni, bu kabuk değiştirip insan hayatlarına hayatın kendisi gibi giren şeyler. İş insanlara hep iş gibi gözükmelidir ki, işte çalıştıklarının farkına varsınlar. Mutsuzum ama neden mutsuzum bilmiyorum sorusuna ancak kesin sınırları görerek cevap verilebilir.

Eğer biz patron daima haklıdır dersek kendi değerimizi düşürürüz, işveren olarak bir yere kadar haklı olabilirler. Unutulmamalı ki biz ne kadar işe muhtaçsak patronlar da bize muhtaç. Patronun bir işyeri, işçinin sayısız işyeri var. Hayattaki tek sıfatı patron olan ancak bunu sıfattan ötesine götürememiş, mesleki saygıyı sadece sermaye sahibi olması sebebiyle hiçe sayan tipleri duydukça üzülmemek elde değil. Ülkemizde artık bilenlere ihtiyaç kalmadı diplomalılar işsiz, diplomasızlar patron oluyor.

Bir ülkede parası olan siyaset yaparsa, fabrikatör vekillik yaparsa her zaman işçi aç kalmaya mahkumdur. Neden fazla maaş ödesin ki? Öderse işçi rahat eder, kaos olmaz, muhtaç insan olmaz, bu da işlerine gelmez bundan dolayı bu kaos bitmez, asgari ücret hiçbir zaman yükselmez.

Senin kaderin böyle, önceden yazılmış diyor ve fakirleri rahatlatıp susturuyorlar. Kırk yaşını geçince her yaşın ayrı bir güzelliği var denilen palavra gibi bende diyorum insanı sakinleştiriyor. Bir de parayla saadet olmaz derler. Verin bakalım parayı nasıl saadet oluyor görün. Parasız kalınca borca girince mutsuz, geçimsiz, huzursuz, sinirli olunuyorsa demek ki, para demek eşittir mutluluk demektir. Şu parayı bir de biz deneyelim bakalım. Dünyada her şey parayla dönüyor.

HÜLYA ÇAKICI