22 Mayıs 2017 Pazartesi

Ekonomimiz


Dünyada yatay seyreden her şey bizde artış gösterir. Petrol fiyatları, internet, sebze, meyve, ulaşım vs. insanlar en çok neyi kullanırsa ona zam yapılır. Enflasyon belirlenirken de liste hiç kullanmadığımız şeylere göre belirlenir. 

IMF'ye olan borç ödendi der bilmeyenler. Merkez Bankası altınlarımızın İngiltere'ye borçlarımıza karşılık rehin verildiği doğru mu? 'Rehin değil savaş çıkarsa güvende olsun diye verdik' der merkez bankası. Sonradan hiçbir şey öğretilmiyor, huy zamanla karaktere dönüşüyor.

Tüm insani kurumlar ve demokratik yapıların içi boşaltılıp, tabeladan ibaret kurumlar platform olarak var olmanın dışında başka ne işe yarıyor. Her şey içiçe ve ortalık bulanık, belki bilerek belki de bilmeyerek. 

Sistem bizleri hiç acımadan köleleştirdi. İhtiyacımız olmayan nesneleri ihtiyacımız varmış gibi sunup bizi sisteme köle yaptılar. Bizler modern köleler, sistem denilen çarkta kapitalizm. Küresel sermaye diyerek bir şeyi yapmaya, satmaya, almaya gücü olan sadece kendisini düşünür, eğer bu çarkta yer almak istemiyorsan ya deli olacaksın uğraşacaklar yada felsefe yapacaksın arkandan gelenler olacak. Çünkü felsefecilerin bir çoğu böyledir; bazen deli gibi, bazen boş bir insan gibi, bazen de işe yaramaz, bundan bir baltaya sap olmaz dedirten bir halde olurlar ama konuşmaya başladıklarında asıl sıkıntının kendinde olduğunu anlarsın. 

Her insanın kendine ait yoksulluğu var, fakir hakkını, zengin ahlakını korumalıdır.  İşçi çalışır patron sefa sürer, dünyanın açlık sorunu budur zaten zenginlerin bir türlü doymaması. 

Küçük beyinler kişileri, orta beyinler olayları, büyük beyinler fikirleri ve sistemleri tartışırlar. Demokrasinin, hukukun, insan hak ve hürriyetlerinin olmadığı, cehaletin hüküm sürdüğü, doğal olarakta geri kalmış ülkeler için oldukça doğrudur bu söz...

HÜLYA ÇAKICI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder