14 Haziran 2017 Çarşamba

Bir duruşu, bir zerafeti olmalı insanın!


İnsanı insan yapan idealleri, duruşu, onuru ve şerefidir. İnsanlık tarihi boyunca bunlara daha bir değer biçilememiştir. Önemli olan sonuç değil süreçtir, sürecin kattıklarıdır.

Bir duruşu, bir zerafeti olmalı insanın, bunlar konuşmalarına da yansımalı, kendini, haddini ve sınırlarını bilmeli, kızmış dahi olsa nezaketle anlatabilmeli. Nezaket ve zerafettir değerli kılan, tersi aşağı çeker. Her ne olunursa olunsun davranış ve sözcükler özenle seçilmeli. Bir şeyi söylemenin değişik yolları vardır, içlerinden en güzelini seçmek bizim elimizdedir. Bu hem bizi yüceltir, hem karşınızdakinin davranışını iyi yöne doğru değiştirir. Herkes böyle yaparsa her defasında biraz daha uygarlığa yaklaşırız.

Yükünü tek başına omuzlamış, yıllarca tek başına yaşamış, her şeyi kendi başına yapmaya alışmış, kimseye eyvallahı olmayan insanlar güçlüdür. Rahat ve bencil insanlar tarafından anlaşılamayan, lafı değil davranışı ölçüt alan, önsezileri kuvvetli insandır güçlü olan. Küçük yaşta sorumluluğun üzerinde olduğu insandır, her şeyi emektir. Koşuyorsa başkasının sorununa her şeyden önce kıymeti bilinmeyen nadide bir mücevherdir. Yalnız yaşamaya alışmış kendinden fazla hiç kimseye seslenmeyen, beklemeyen huzur içinde yaşayan, kendi halinde, kendi kendine yetmenin mutluluğuna erişmiş, herkese yardım eden ama kimseden yardım almayan olgun insandır. Güçlüdür, işinin ehlidir, mükemmeliyetçidir, azimlidir.

Yaşam acıtmaya, üzmeye, ezip geçmeye değmiyor. Yaşamı anlamlı kılan gülümseyen yüzler, sıcak yürekler ve paylaşılan mutluluklardır. Bunu eninde sonunda anlıyor insan ama çok geç anlıyor. Bugün soluk alıyor ve hayattayken bunları başarmak gerekiyor. Birileri her zaman hayallerimize su dökecek, bizi bizden uzaklaştıracaktır ama yaşamımızı inşa edecek olan bizleriz, kendi izimizi bizden başkası bırakamaz. Vicdan gönül muhasebesidir, yapılacak eylemin edebe, ahlaka uygun olup olmadığını hesaplar. Ama edep ve güzel ahlak herkesin hesabına sığmaz, bu yüzden vicdan özellikle iyi insan olmanın temelidir.

HÜLYA ÇAKICI

http://www.hthayat.com/blog/haber/1051143-bir-durusu-bir-zarafeti-olmali-insanin