1 Haziran 2017 Perşembe

Kur'anı ağır ağır, düşüne düşüne oku!


Kur'an, kelime olarak, "toplamak, okumak, bir araya getirmek" anlamlarına gelir. Ayet ve Sureleri bir araya getirdiği; İslam'ın itikat, ibadet, ahlak, hukuk, v.s esaslarını toplayıp ihtiva ettiği; dünyada en çok okunan ve okunacak olan kitap olduğu için bu ismi aldığı ifade edilir.” (Alıntı/Hadimul Müslimin)

Düşüne düşüne oku. Elimize Kur'anın mealini yani Türkçe açıklamasını alıp okumalıyız. O zaman gerekli olanı Kur'an bize öğretir. Oku, anla, anlat, öğren, öğret. Okumuyorsan, anlamıyorsan, öğrenmemişsen, öğretmemişsen her şeye inanırsın. Nisa suresi 43. Ayeti anlayarak okursak; Yaradan sarhoş misali namaz kılmamızı değil, anlayarak, idrak ederek namazınızı dosdoğru kılın diyor. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Öğrenmenin yaşı ve vakti yoktur.

Ayetleri birleştirince anlamlar ortaya çıkıyor; Dileyen düşünür onu öğüt alır. (74/55). Kur'anı ağır ağır, düşüne düşüne oku. (73/4).
Kur'anın anlaşılabilesi için herhangi bir konudaki ayetler kümesini birlikte okumak gerekir. Hırsızlık yapanın elini kesin ayetini tek başına alırsanız hırsızın elini satırla kesersiniz. Tebbet suresi ile birlikte alırsanız, hırsızlığa neden olan sepepleri tespit edin, olumsuzlukları giderin, elindeki imkanları hırsızlık için kullananların o imkanı elinden alın, yani elini kesin (hırsızlık yapmasını engelleyin anlamında) sonucuna ulaşırız.

Sadece okuyorsanız hiçbir şey anlamaz hurafe üretirsiniz. Kamer suresi (17/22/32/40), Velekad yessernel Kur'ane lizzikri fehel min müddekir. (Okuyup anlamanız öğüt almanız için Kur'anı kolaylaştırdık, yok mu öğüt alan)

Dogmatik din anlayışına değil, evrensel din anlayışına talip ve tabi olun. Kitaba ve onun Arapça öğretilerine değil, Kur'ana ve onun fıtratça öğretilerine talip ve tabi olun. Kur'anı sadece kitapta aramayın, size siz olduğunuzu anlatan, gösteren, ispatlayan her şeyde Kur'an var. Kur'an hayat kitabıdır. Ölülere değil dirilere nizamı emir ve yasakları öğretir. Onu sadece okumakla değil anlamakla mükellefiz.

Akıl verdim niye kullanmadın? Vicdan verdim niye empati yapmadın? Gerçekten Kur'ana uyabilsek, aklımızı, imanımızı kullanabilsek, nefsimize gem vurabilsek, yetimi doyurur, yolda kalmışa yardım eder, düşkünü kollar, zekatımızı tam verir, infakta cömert oluruz ama bunlar insan olarak bizlere ağır geliyor. Bunun içinde bir takım tarikat ehli geçinenlere meylederek cüzi bir bağışla cennete kavuşmayı umuyoruz.

Kur'anı Kerim hidayet rehberidir (Bakara 2-3). Yol haritasıdır insanın. Haritayı duvara astılar, haritayı şişeye koyup suyunu içtiler, haritadaki yerlerin isimlerini ezberlediler ve yüz kere, bin kere tekrar ettiler ama haritadaki o yola çıkmadılar çıkamadılar hiç.

Her şeyi biliriz ama paylaşmayı pek bilmeyiz. Hak yemeyi iyi biliriz, kendi hakkımıza, hukukumuza dokunulduğunda yaygarayı basmayı da iyi biliriz ama başkasının hakkı, hukuku bizi pek ilgilendirmez maalesef.

HÜLYA ÇAKICI