18 Temmuz 2017 Salı

Yalnızlaşmanın dibi!


Çok bilinmeyenli denklem gibiyiz her şey olabilir. Sanırım Nato'dan ayrılma zamanımız da geldi. Yalnızlaşmanın dibine hızla gidiyoruz. Geriye doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Dinazorlara gelmeden durabilsek bari.

Türkiye'nin Nato'da bulunması bir güvencedir. Hiçbir ülke bize savaş açamaz, açsada tüm Nato ülkeleri savaşta Türkiye’den tarafta olmak zorundadır. Ama Nato'dan ayrılırsak bu tamamen işgal güvenliğimizin bittiğini gösterir. Nato batının bize saldıramama garantisidir. Düşmanlık yapsalarda, teröristleri destekleseler de Natonun içinde olmamız doğrudan bize karşı hareketlerini engeller. Hiçbirimiz Nato çok iyiydi, dostumuzdu demiyor zaten, bu tamamen karşılıklı çıkarlara dayalı.

Nato darbe girişimine inanmıyor gibi bir söylem var. Nato böyle bir şeyi direkt olarak söylemez. Danışmanlık hizmeti aldığı kuruluş böyle bir açıklama yapmış. Ama Nato'dan da ters bir söylem yani katılmıyoruz, desteklemiyoruz gibi bir açıklama gelmedi. Nato içerisindeki üst düzey yetkililer, generaller bunun bir darbe girişimi olduğuna inanmadıklarını üstü kapalı belli etmişler ama direk olarak açıklama yapmadılar bugüne kadar.

Natoya, Avrupa'daki vatandaşlarımızı gönderin bizde Suriyelileri yollayalım ayrılsın yollarımız diyebiliriz. Ancak bunu ne yurt dışındaki Türkler kabul eder, ne de buradaki Suriyeliler.

HÜLYA ÇAKICI