25 Haziran 2017 Pazar

Tapu Güvencesi kalkıyor…


İnsanda mal kabilinden sayılacak yani bilançoda bir kalem oluyoruz. Artı değer, eksi değer konumuna geldik, insan değil kuluz, kulun tapusu olmaz kendisi maldır.

Artık ev garantimiz de kalmadı, bu işin ucu en çok şakşakçı mülk ve arsa sahiplerine dokunacaktır. Koyunlar çobanların kaval sesine odaklanırken başka seslere sağır kalırlar çünkü.

Bal tutan parmağını yalıyor. Denetimin, hesap sormanın olmadığı yerlerde savurganlık ve aşırılık olur. Belki suç hiçbir şeye ses çıkarmayıp sınırsız imkanı veren sorgulamayanlardadır kim bilir.

Özgür olduğumuz duygusu oluşturarak koşulların sağlandığı ama nasıl davranacağımızın ve yaşayacağımızın sınırlarının çizildiği zamandayız. Aldığımız para kadar özgür hissediyoruz sonuç olarak özgürlük dağarcığı kısıtlı olanın ne hayali, ne reel bir katkısı olur.

Garantili, rahat, risksiz işler peşinde olan bir milletiz. Ama devlet kendini bu kadar rahat, cazip, çekici yapmasaydı ve ayrıca özel sektörde en azından asgari düzeyde devlet koşullarında olsaydı bunlar olmazdı. İnsanlar ne yapsın çaresizler, bakıyorlar devlet rahat, salla başı al maaşı hesabı ee büyükler böyleyse bizimde böyle olmamız gerek düşüncesindeler dolayısıyla.

Kafalar hızla karışıyor, karmaşıktan basite yol takip edileceğine, basitten karmaşığa doğru yol takip ediliyor ve bu karmaşıklık içinde boğulacaklarını düşünemiyorlar.

HÜLYA ÇAKICI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder