18 Temmuz 2017 Salı

Ekonomik adaletsizlik!


İnsanlar moral ve korku ile güdülenir. Dünyada üretenlerin üretmeden kazananlardan daha az kazanan insanlar olduğunu düşünürsek bu dünya için pek iyi bir kazanım değil. Paylaşılmış, gasp edilmiş dünyada haklı kazanımlara da saygı göstermek gerekir, esas olan sorun oradan kaynaklı değil çünkü.

Eğer dünyadaki mülkiyet haksızlığını bitirirsek işte o zaman herkes adil bir ortam ve koşulda kendini öldürmeden, köleleşmeden çalışıp üretecek ve kazanacak, oyunun kurallarını güçlüler değil, halklar belirleyecek.

Olay kapitalist sistemin egemenliği üstüne kurulmuş. Sömürüyü ortadan kaldırmayı düşünen insanı ötekileştiriyorlar. Kapitalist sistemin açgözlülüğü ve hırsı sınıflar arasındaki mesafeyi daha çok açarak dünya üzerindeki eşitsizliklerin ve problemlerin temel kaynağı olmuştur.

Eski emperyalist ülke sömürme düzeninin yerini, yeni ve hepimizin kabul ettiği ticaret ve teknolojiye dayalı sömürü düzeni almıştır. Baş rolde Amerika'nın olduğu bu düzende hak değil hep güç karar verir. Dünya kaynaklarını adaletsiz dağıtan bu sistem terörizminde temel kaynağıdır. Bu çarkın dişlilerinden biri olmamak için özgür iradeyle bize servis edilenleri sorgulamaya ve bunları yapabilmek içinde olup biteni anlayabilecek yeterli bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Yoksa dünyanın %90'ı kalan % 10'u rahat ettirmek için çalışmaya devam eder. Çünkü dünyanın temel sorunlarından birisi ekonomik adaletsizliktir.

HÜLYA ÇAKICI