23 Temmuz 2017 Pazar

Mert insan net, kıvırcık insan kıvırtandır!Kimine göre şah paradır, kimine göre şöhret, kimine göre de konum. Bence üçü de piyondur.

Fikir beyan etmekle, mücadele etmek birbirinden farklı şeylerdir. Mert insanlar her zaman nettir. Kıvırcık insanlar bulundukları topluma göre hareket ederek sırıtmamaya çalışırlar. Korkaklar ise doğruyu söyleyemez şakşakçılığı seçerler, bunlar bir araya gelince ahlak bekçisi olup, bütün iğrençliklerini gizlerler.

Bir gün Hz. Ali'nin taraftarlarının yoğun olduğu Küfe'den bir Arap devesiyle Şam'a gelmiş. Şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:
- Ver o dişi deveyi bana! demiş. Tartışma büyümüş. Küfe'den gelen adam, "Bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir" diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar. Konu Muaviye'ye yansımış.
Halk meydanda toplanmış. Muaviye, Küfe'den gelenle Şam'da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra kararını açıklamış:
- Bu dişi deve Şamlınındır!
Sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:
- Ey cemaat, bu dişi deve kimindir?
Cemaat hep birlikte bağırmış:
- Şamlınındır!
Küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, Muaviye onu yanına çağırmış:
- Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe'ye dönünce gördüklerini Ali'ye anlat ve de ki: "Ey Ali, Muaviye'nin dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var ayağını denk al!"

Yargı sistemi çökmüş bir ülke nasıl ileri gidebilir?
Bu kin, bu öfke, bu tahammülsüzlük nereye kadar? Ülkemizdeki ayrışma kendinden olmayana saygısızlık ve sevgisizlik yüzünden oluyor. Barış içinde yaşarken ne yaptılar bizlere böyle böldüler, parçaladılar. Sen, ben olayları yokken ne güzeldik, şimdi birbirine ateş püsküren insanlar olduk. Bu vatan bizim ve kolay gelmedik bu günlere, amacımız bölünmek değil, vatanımızı kurtarmak olmalı. Her geçen gün kötüye gidiyor, görmeyen gözlükleri çıkartıp parçalanmadan toparlanılmalı yoksa bu kadar kin, nefret insanlığın sonunu getirecek.

HÜLYA ÇAKICI