1 Ağustos 2016 Pazartesi

OHAL SÜRECİNDE İFLAS ERTELEME ERTELENDİ


Resmi Gazete'de 31.07.2016 tarihinde yayınlanan 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4. maddesiyle; Olağanüstü halin (OHAL) devam ettiği süre içinde, sermaye şirketleri ve kooperatiflerce 2004 sayılı İcra ve İflas kanunun 179. maddesi ile düzenlenen iflas erteleme talebinde bulunulamayacak ve iflas erteleme yönünde yapılan başvurular mahkeme tarafından reddedilecek.

İflas ertelemesi borçlunun olduğu gibi alacaklının da yararını koruyor, geçici dar boğaz içinde olan şirketlerin bu durumdan kurtulması ve yeniden faaliyetlerini sürdürebilmesi için kanun tarafından düzenleniyor. Şirket yönetim kurulu şirketin mali durumunun iyileştirilebilir olduğunun mümkün olduğuna dair iyileştirme projesini mahkemeye sunarak iflas erteleme isteyebiliyor. Haciz baskısından kurtararak ticari faaliyetlerine devam etmesini sağlıyor.

Normal iflas değil, iflas edilmesi durumunda devletin el koyup borcu da üstlenmesi gereken iflaslardır bunlar yani banka gibi. Kötü niyetli bazı şirketler diğer şirketlere ödeme yapamayacakları kadar borçlanıyor ve dokunulmaz olmak içinde iflas ertelemeye gidebiliyorlardı.

Bir başka açıdan bakacak olursak da herkes borç içinde. Şirketlerin %70 borcu borçla çeviriyor. İflas eden zaten eriyip gidecek yasak olunca bitmiyor sıkıntıları. Öncelikle vergilendirme de düzenlemeye gidilmeli diye düşünüyorum. Çünkü ekonomi kötüyken artık iflas etmek yasak denilince iflaslar bitmiyor maalesef.

HÜLYA ÇAKICI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder