27 Ocak 2017 Cuma

Haksızsam haklısın deyin


Biz beyin kullanmıyoruz () ihtiyacımız da yok. Çünkü bizim yerimize düşünenler, karar verenler ve uygulayanlar var. Hatta o kadar ileri gidiyorlar ki çok özel konularımıza kadar yerimize karar veriyorlar daha ne isteyebiliriz? Baş aşağı yuvarlanıp gidiyoruz işte beyinmiş? O da ne ki? Hesap edemediklerimizin hesabını görecek bir merci var ve asla da ıskalamayacaktır. Vicdanlı kişiler genelde sapmalar yapar ama hakkın hukuku yok. Ne kadar batıyormuş görünse de hayat gemisi ilahi adalet onu korur.

Konu Fetocular değil, fikrimce beyin göçü denilebilecek eğitime sahip değillerdi. Sorun, Türkiye'deki antidemokratik uygulamalar. Bugün ak dediğine yarın kara diyen bir yönetim, yasaların hiçe sayılması özgürce düşünmek yaşamak isteyenleri korkutuyor. Yıllarca insanları Ergenekon'dan yatırıp sonra ben yanıldım demekle olmuyor. Bu sebepledir ki eğitimli ve özgür yetişenler yazılı hukuk kurallarının esas alındığı sıkı sıkıya uygulandığı ülkeleri tercih ediyorlar. Bu da ülkemiz için büyük kayıplara neden oluyor ve Afganistan gibi, Pakistan gibi olmanın yolunda hızla ilerlememizi sağlıyor. Yanlışa yanlış diyen kesim sürekli horlanıyor, aşağılanıyor, yok sayılıyor. Fetoculuk bunun en iyi örneklerinden birisidir. Yıllarca Fethullah Gülen hakkında ikaz edilmişler ama ikaz edenler cezalandırılmış, sonrasında da pardon denilmiştir. Hep aynı yanılma ve şu an ki anayasa içinde aynı şey söyleniyor, ancak testi kırılınca hata fark edilecek.

Eski Türkiye ve bugünün Türkiye'si, eskiden bırakın başkanlık sistemini bir araya gelip sömürecekleri ülke yoktu. Şimdi yirminin üzerinde devlet Türkiye'de bomba patlatma peşinde. Darbe atlatmış bir Türkiye, Elbab'da savaşan bir Türkiye ve hala takır takır maaş alan bir Türkiye. Ne çabuk unutuldu İMF'den kredi alamazsak maaşları ödeyemeyiz lafı. Ama görüyoruz ki günümüzde de çoğu zaman söylediklerinin arkasında değiller, nedenleri ise makam, servet, para hırsı ve yanıldık, aldatıldık.

Hukukun olduğu yerde hukuk mücadelesi verilir. Hukukun olmadığı yerde ülkeden gitmek düşünülüyorsa sebebi hukukun olmadığı, farelerin büyük oranda çoğalışı, çoğalan farelerin kuduz oluşu ve kuduzun bulaşmaması için çözümün kuduzdan kaçmak olduğu içindir. Doğru bilinenleri tekrar tekrar söylemek gerekiyor ama ne yazık ki bedeli çok ağır ve korkutucu oluyor.

HÜLYA ÇAKICI 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder