14 Aralık 2016 Çarşamba

Doğru insan mı?

Bir uçak yolculuğunda yan koltukta oturan bir adamın alyansını sağ elinin işaret parmağına taktığını fark eden kişi adama alyansınızı yanlış elinize takmışsınız der. Adamın cevabı yanlış kadınla evlendim de ondan. Peki ya bu adam doğru adam mı? Yani kadın doğru adamla mı evlenmiş? Yanlış seçilmiş bir insana doğru insanmış gibi davranırsanız sonuçta doğru insanla evlenmiş olmaz mısınız? Doğru seçilmiş bir insanla evlendiğiniz halde yanlış davranıyorsanız yanlış bir evlilik yapmışsınız demektir. Doğru insan olmak, doğru insanla evlenmekten çok daha fazlasıdır.
Herkes doğru insanı buImak ister yanıImamak için, oysa kimse uğraşmaz doğru insan oImak için. (Sigmund Freud)
Herkes karşısındakini kendisi gibi görürmüş. Demek ki bakmasını bilmek, mükemmeli aramak yerine mükemmeli yaratmak ve doğru kararlar verebilmek gerekir. Doğru kararlar ise yargılama ve sorgulama ile elde edilen fikirlerle doğar. Önce kendimizden başlamalıyız. Çünkü egosuna yenik düşen insan, kendisine dört dörtlük birini ararken kendisini de o kişi için ödül olarak görür. Karşısındaki insanın bir birey olduğunu unutup kendisinden önce bir hayatı, bir çevresi olduğunu kabullenmeyip dizgin vurmaya çalışır ve anlamak için değil cevap vermek için dinler. Sevgiyi düşünmek kolay sevmek zordur. Dünyayı sevmek kolay tek bir insanı sevmek zordur.
Bir tutam umut, bir tutam tebbesüm ve bol miktarda sevgidir yaşamın reçetesi. Sevmek güzel birinde aşkı aramak değil, bir başkasında kendini bulmaktır. Mutluluk kendindeki bireyselliği karşındakinde bulmandır. Aşkta ise iki ayrı bedenin tek beden bir bütün olmasıdır. Aslında mutluluğun tarifi yoktur. Zamansızdır, ölçüsüzdür, mutlu ettiğin sürece oda  kendiliğinden gelir seni bulur.
Uçmasını bilmeyenler yuva yapmamalı uçurumların kenarında. Hayatınızı zehirleyen insanları hayatınızdan çıkarın. Onlar hayatınızdan çıkmak istediğinde izin verin sonrası çok daha güzel, aydınlık ve ferah. Başta istemeseniz de hayatınızda durmak istemeyenlere tek kelime etmeyin bırakın gitsinler, emin olun ki en hayırlısı budur. Sadece bir tek hayatımız var. Sizi seven, olduğu gibi hayatında isteyen, destek olan, zor günlerinizde yanınızda olan ve bir başına bırakmayan arkadaş, dost, sevgili, akraba, eş gibi değerli insanların kıymetini bilin. Size huzur veren her şeyi, herkesi yanınızda, kalbinizde, içinizde tutun.
HÜLYA ÇAKICI