14 Aralık 2016 Çarşamba

PARANOİD ŞİZOFRENİ ve MİTOMANİ


PARANOİD ŞİZOFRENİ
Paranoid şizofreni hastaları zulüm gördükleri yada birileri tarafından cezalandırıldıkları ile ilgili yanlış inançlara (sanrılar) sahiptirler. Fakat düşünceleri, konuşmaları, duyguları oldukça normaldir.
Negatif belirtiler: Negatif kelimesi şizofreni hastalarındaki belirli normal davranışların eksikliğini yansıtır.
Negatif semptomlar: Duygu ve duygu ifadesi eksikliği veya duruma uymayan duygular, düşünceler ve ruh hali (örneğin; bir şakaya gülmek yerine ağlamak). Aileden, arkadaşlardan ve sosyal aktivitelerden uzaklaşma. Düşük enerji. Motivasyon eksikliği. Yaşamdan zevk almama ve yaşama karşı ilgi eksikliği. Temizlik alışkanlıklarının kötü olması. Okulda, işte ve diğer aktivitelerde problemler. Dengesizlik (çok mutlu veya çok üzgün olmak veya ruh hali oynamaları).
Herkes kendini kontrol etsin. Bu hastalar da uyuyamama problemi de oluyor. Sabaha kadar otururlarve tedavi olması gerektiğini kabullenmezler toplumsal çekincelerden dolayı, maalesef bu da sorunu daha da derinleştirir.
MİTOMANİ
Mitomani, kişilerde kendi söylediği yalana inanma hastalığıdır. Bu tür hastalar hatalarını örtmek için sürekli yalana başvururlar. Bir süre sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlarlar.
Mitomaniye zemin hazırlayan psikiyatrik sorunlar ise; Kişilik bozuklukları. Narsistik bozukluklar. Asosyal kişilik yapısı. Çocukluk dönemlerinde istismara uğramak. Histerik kişilik yapısı.
HÜLYA ÇAKICI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder