23 Mayıs 2017 Salı

İnançlar mantığın işleyişini gösterir!


Ben nerede hata yapıyorum dedikten sonra akılda oluşan destansı liste. Mantığını kullanmayı reddeden birisiyle tartışmaya girmek, özeleştiri yapmadan ve sadece olaya kendi açısından bakarak, kendi mantığına göre başkalarının doğrularını anlamamak, onları mantıksız görmek en büyük cahilliktir. Düşünmeyen, sorgulamayan, akıl etmeyen, onun bunun fikirleriyle dedikodu yapan cahillerden yüz çevirin, zamanınızı harcatmaktan başka bir işe yaramazlar. Cahil insanla tartışmak çıldırtıyor, hiç bulaşmayın kafanız rahat olsun. Cahilin kendine göre yürüttüğü cahilce bir mantık vardır ve başka bir mantığın doğru olabileceğini asla düşünmez bu nedenle tutunduğu şey onun kimliğidir. Bir düşünceye körü körüne bağlanan, kimlik sahibi olamayanlardan uzak durun.

Mantık kullanılması isteğe bağlı olan bir şey değil, bir dünya görüşünün pratiğe yansımış halidir. Hepimizde mantık var ama her hangi bir olaya yaklaşım kişinin mantığının olup olmadığı bize gösterir. İnsanların hayatına yön veren dünya görüşleridir mantıkta buna göre biçimlenir. Objektif yada subjektif bakış açısı bir bireyin toplum yada doğa olaylarına bakışını yani mantığını belirler. Örneğin, materyalist bakış açısı bir deprem karşısında doğa olayıdır der, metafizik bunu bir yaratıcıya, üst güce bağlar. Yani neye inandığınız mantığınızın işleyişini gösterir.

Başka bir boyut yada herhangi bir mekanda madde farklı bir anlam taşıyabilir. Örneğin dünyadaki volkanik taşlar bize sıradan görünürken farklı bir zamanda, mekanda daha fazla değer taşıyabilir ve hatta tamamen yaşamsal bir element bile olabilir. Bunun dışında her hangi bir değer taşımayabilir. Algılar ve bilinç düzeyi ile alakalı bir durum. Şimdi herhangi birimiz madende olmayı ve elmas madenlerini talan edebilmeyi umarken, sadece orada yaşama şansımız olsaydı bunun bir anlamı ve önemi kalmayabilirdi. Paydalar ortak ama birinin gülmesi için birinin ağlaması gerekiyor gibi bir şey.

Hiçbir şey olduğu yerde durmaz. Her şey gelip geçicidir, kainatta değişim ebedidir ve insanlarında karakteri değişir, aynı insanı tekrar bulduğunda farklı birine dönüşmüş olabilir. Değişen dünyada değişmeden kalmak imkansızdır.

HÜLYA ÇAKICI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder